Nový studijní program Science na UK je zcela unikátní

01.02.2023

Po rozhovoru s profesorem Černým mi mozek běžel na plné obrátky. V Česku vznikl světový studijní obor, který splňuje vše, co jsem chtěla po střední škole studovat. V té době takový obor existoval pouze na Cambridge. Vy máte štěstí, protože letos si na něj můžete podat přihlášku do Prahy na Karlovu Univerzitu.

Oficiální obrázek z archivu UK, autor fotografie Petr Juračka
Oficiální obrázek z archivu UK, autor fotografie Petr Juračka

Studujete v angličtině

Jazyk vědy je angličtina. Vědecké články, moderní učebnice, konference i přednášky odborníků jsou v angličtině. I proto je přirozené studovat vědecký obor od začátku v anglickém jazyce. Kdybych chtěla znít jako bulvární plátek, budou vás učit ti nejlepší z nejlepších vědců, kteří v Česku jsou. Je to ovšem pravdivá informace. Lidé, kteří stojí za vytvořením programu Science Jan Černý, Petr Nachtigall (nedávno zemřel), Filip Uhlík a Jana Kalbáčová Vejpravová mají bohaté zkušenosti ze zahraničí a domluvili další lektory, kteří budou vašimi průvodci studiem. Každý semestr se také můžete těšit na zahraniční odborníky, kteří s vámi budou sdílet jejich profesní úspěchy i neúspěchy, ze kterých se můžete poučit a sami se rychleji posouvat dál.

Končí éra superspecialistů

V lednu 2023 vyšel článek na UK fórum, který použil přesně tento výraz "Končí éra superspecialistů". Studijní program Science se liší od všech studií na vysokých školách. Jeho cílem není vytvořit odborníka na jeden jediný obor, právě naopak. Nemusíte se omezovat výběrem školy zaměřené na chemii, matematiku, fyziku či biologii. Science si klade za cíl, abyste získali mezioborové schopnosti. Na tom budete pracovat již od prvních dní studia. I proto na kurzech spolupracují dvě fakulty UK - přírodovědecká a matematicko-fyzikální. 

Bakalářský studijní program Science nemá navazujicí magisterský program. Cože!? Zlomit klasickou představu zaběhnutých programů není jednoduché. Science vás připraví na vědeckou kariéru a díky vhledu do různých oborů už si vyberete magisterský program se zaměřením na kterékoliv fakultě u nás nebo v zahraničí. Máte možnost se objevit. S mentory, na nejlepších pracovištích u nás. 

Když si vezmu, že jsem studovala biochemii, ale neměla jsem už prostor na molekulární biologii nebo astrofyziku, začínám být sentimentální. Nelituji studia (jen) biochemie, prošla jsem si chemii do hloubky, jak jsem chtěla. Mít možnost se ale seznámit s dalšími obory a vybrat si je až po "vyzkoušení", možná bych dnes nevysvětlovala chemii na Olinium, ale už pojmenovávala vzdálenou planetku ve vesmíru...

30 studentů v ročníku

Maximálně vás bude 30. Každý z vás bude jiný, ale bude vás spojovat zvídavost o světě kolem nás, radost ze studia, budete pracovat v týmech, trávit čas na setkáních 1:1 s mentory, nebudete spoléhat jen na vaše lektory, ale budete čerpat i z přednášek zahraničních odborníků. Budete pracovat na vlastních projektech, chodit do laboratoří, učit se vědeckému přístupu. Budete studenti z různých koutů světa.

Přijímací řízení probíhá ve formě pohovoru

Obvykle je to jeden jediný test, který rozhodne o tom, jestli se dostanete na svou vysněnou školu. Na Science zvolili zcela individuální přístup - osobní pohovor, kde vás poznají jako člověka a ne jako odpovědi a,b,c,d. Zjistí, co od studia očekáváte, jak přemýšlíte. Možná se i sami během pohovoru ujistíte, že jste si skutečně vybrali správně. Stačí si podat přihlášku a zaplatit poplatek. V souboru najdete další detaily k samotné zkoušce - budete posílat svůj životopis i motivační dopis. Pokud stále čtete a říkáte si, že je to pravděpodobně studium pro vás, probrala jsem veškeré detaily s prof. Černým - předsedou biologické olympiády, pravidelným účastníkem legendární Běstviny i postdocem z Harvardu v rozhovoru na svém YouTube

Science nabízí stipendia

Studium je placené. Důvod vás možná překvapí. V Česku nelze mít obor v angličtině, který by nebyl placený. I tak garanti zvolili nejnižší možnou částku, tedy 30 000 Kč za semestr, která je daná univerzitou pro studium v angličtině. Nenechte se odradit, nejen letos mají nabídku stipendií, které tyto náklady pokryjí.

Science je studijní program jen pro hrstku specifických studentů. Možná jste to právě vy.

Oficiální stránky Study Science

Na Karlovce vznikla po vzoru Cambridge líheň expertů