Počet posluchačů podcastu Olinium neuvěřitelně narostl

06.12.2022

Většina z vás tuší, že učím. Kromě toho se ale věnuji dalším aktivitám. Přibližuji krásu chemie i lidem, kteří nemají důvod si zapínat hodiny organiky na YouTube, ale zajímavosti ze světa vědy je baví. 

Jedním z podprojektů je podcast Olinium. Komunikace a popularizace vědy má tedy aktivní tvůrkyni - mě. Jak nečekané :)

Podcast popularizace chemie Olinium
Podcast popularizace chemie Olinium
Přestože jsem velmi aktivní na vizuálních sítích jako je Instagram nebo YouTube, vždy jsem velmi obdivovala mluvené slovo. Technologie 21. století dala možnost i mně, amatérce na pozici moderátorky/vypravěčky, založit vlastní pořad. Stačilo pár kliků, pořízení mikrofonu, naučit se využívat software na nahrávání a stříhání zvuku a pořad Olinium byl na světě. To byl únor 2020. 

Nahrávám rozhovory s vědci a příběhy ze světa chemie

Od té doby jsem připravila 14 rozhovorů s vědci nebo studenty z chemických oborů. V letošním roce jsem se rozhodla, že zapracuji na svém přednesu a začala jsem tvořit příběhy, které ukazují, že je chemie všude kolem nás. Snažím se bořit představu, že chemie je špatná. Ve skutečnosti nám pomáhá porozumět, jak svět kolem nás funguje. A to se snažím ukázat i v mých příbězích. Ty teď vychází každý týden. K dnešnímu dni se můžete v epizodách dlouhých několik minut naučit neuvěřitelné množství informací jen poslechem. 

Vyberte si tu svou - proč je avokádo toxické pro ptáky, jak vzniká na Zemi helium nebo proč byste opravdu neměli jíst tablety jodu, pokud dojde na Ukrajině k použití jaderných zbraní. Půjdete do toho? :)

Nejposlouchanější epizody jsou...


  1. CzechedSubstance: Jak vzdělávat společnost o drogách - epizoda na Spotify
  2. Petr Svoboda: Vědecká etika - epizoda na Spotify 
  3. Adam Jaroš: Na známky nevěřím a mít červený diplom nedává smysl - epizoda na Spotify


Epizody jsou dostupné i na dalších platformách jako Apple Podcasts, Google Podcasts, atd. a nejen na Spotify.

Kolik vás poslouchá podcast Olinium?

V prosinci 2022 je vás přes 2 500 jednotlivců, kteří jste si poslechli alespoň jednu epizodu. Je příjemné vidět, že máte zájem o popularizaci vědy a zvláště chemie!

Pokud mne chcete podpořit, začněte mne sledovat také. A zanechte po poslechu hodnocení. Na Spotify je nyní 4,7 z 5 a na Apple Podcasts 5 z 5! 

Děkuji moc 💜