Najdi si letní školu se zaměřením na chemii a vědu obecně

10.05.2024

Blíží se konec školního roku a už se snažíte vymyslet, co budete dělat v létě? Chcete využít čas ke studiu a hlubšího porozumění přírodních věd? Chcete trávit čas v laboratoři nebo na přednáškách a workshopech? Nabídka je obrovská, mrkněte na můj seznam skvělých letních škol zaměřených na přírodní vědy - chemie, biologii, medicínu, fyziku i matematiku.

Letní školy chemie a dalších vědeckých oborů. Máte mnoho možností a to dokonce tak, že když si školy dobře nakombinujete, tak se chemií a vědou obklopíte po celé prázdniny.
Letní školy chemie a dalších vědeckých oborů. Máte mnoho možností a to dokonce tak, že když si školy dobře nakombinujete, tak se chemií a vědou obklopíte po celé prázdniny.

Seznam níže je v náhodném pořadí, akce se obvykle konají každý rok. Je ale možné, že pokud tento článek čtete v jakémkoliv roce, tak některé odkazy nemusí být platné (napište, opravím to). Když si ale akce vygooglíte, určitě najdete informace k aktuálnímu ročníku letní školy, případně zkontaktujte přímo organizátory. Některé školy znám osobně jako účastník nebo i lektor, některé zmiňuji i bez předchozí zkušenosti.

 1. Letní škola Badatele - jeden týden na přelomu června a července se sjede 30 sš studentů do Olomouce. Všechny přednášky, labiny, workshopy se konají na přírodovědecké fakultě UPOL a ubytování je na vysokoškolských kolejích. Podmínky registrace a další detaily včetně poplatku najdete na stránkách Badatele. Sama jsem školou prošla, když jsem chodila na gympl a většinu přednášejících znám. Moc akci doporučuji a navíc poznáte krásné město Olomouc. Opět přijedu i jako lektorka.
 2. Nanoškola a BiochemWeek - Ústav fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského v Praze každoročně pořádá dvě rozdílné letní školy v srpnu pro středoškolské studenty se zaměřením na (bio)chemicko-fyzikální projekty v laboratořích, ale i přednášky.  Organizátorkou je paní Květa Stejskalová, se kterou jsem o jejích aktivitách nahrála rozhovor - pokud nebudete náhodou vybráni, zkuste se zúčastnit kterékoliv jejich akce během roku. Také jsem se jeden rok účastnila Nanoškoly a byl to úžasně nabitý týden na ústavu, kde pracoval náš jediný nositel Nobelovy ceny za chemii - Jaroslav Heyrovský. 
 3. Letní škola CEITEC - Brno je dnes velkým výzkumným centrem a jednou z institucí je i CEITEC. Vy si vyberete konkrétní projekt z nabídky letní školy a na něm budete pod vedením odborníků několik dní pracovat v týmu s dalšímu studenty. Na konci školy své výsledky odprezentujete před komisí (pravděpodobně budu její součástí i letos). Součástí přihlášky je zaslání motivačního dopisu. 
 4. Letní škola optiky - je zaměřená na fyziku a odehrává se na jednom z top fyzikálních pracovišť na světě - katedře optiky na PřF UP v Olomouci. Dostala jsem tip od bývalé účastnice (děkuji Eliško) a pokud chcete proniknout hlouběji do pochopení fyziky, neváhejte s účastí. Škola se koná v polovině června.
 5. Letní škola proteinového inženýrství - jak sš, tak vš studenti se mohou účastnit této každoroční červnové školy. Akci pořádá opět jedno z excelentních pracovišť v Brně - Loschmidt Laboratories a naučíte se nejen teorii a laboratorní praxi, ale pravděpodobně si projdete i počítačový design proteinů. Letní školu určitě doporučuji těm, kteří uvažujete o studiu biochemie nebo molekulární biologie, je to naprosto fascinující obor - proteinovým inženýrstvím jsem prošla při studiu v Nizozemí.
 6. Letní škola Viva La Science - 4-týdenní akce ve slovenském městě Nitra. Naučíte se nejen práci v moderních laboratořích, ale také vyhledávat a číst odborné články, prezentovat na odborné konferenci a další dovednosti potřebné k práci vědce. Několik týdnů v laboratoři už se dost projeví na schopnostech. Většina letních škol bývá totiž v řádu několika dnů. Bohužel se tato akce nekoná každý rok, tak je případně kontaktu pro více informací.
 7. Letní škola na VŠCHT - má v podtitulu pro sš učitele a studenty středních škol. Ať už jste učitel nebo student, máte podle toho přizpůsobený program. Určitě se bude hodit těm z vás, kdo uvažujete o budoucím studiu na této škole. Na internetu jsem našla plno článků, které tuto školu na VŠCHT hodnotí pozitivně, tak to vyzkoušejte i vy.
 8. Letní školy Bioskop - na Masarykově univerzitě v Brně můžete klidně prožít celé prázdniny v laboratoři, pokud si poskládáte do kalendáře jednotlivé školy za sebou. Na druhou stranu, je lepší si vybrat jednu a třeba nechat nějaká volná místa i pro ostatní. Nabídka je pestrá, nabízí témata od chemie, přes biologii i medicínu. Pohledejte. 
 9. Chemikem na zkoušku - Ostravská univerzita nabízí možnost vyzkoušet si chemické projekty, zajít na přednášky a zažít několik dní jako chemik na katedře chemie v Ostravě. Sama nemám zkušenost, ale pokud půjdete, prosím, napište mi, jak školu hodnotíte.
 10. Letní vědecký camp - jedná se o spíše o školu v přírodě pro dospělé a je tedy určená jen pro učitele. Akci organizuje Akademie věd ČR a zrovna termín v roce 2024 je zrušený. Snad v dalším roce opět bude.
 11. Letní technická škola - na VUT v Brně na Fakultě stavební každoročně pořádají letní školy pro ty z vás, kteří chcete jít ze střední na VŠ technického směru. V kurzu dostanete základy matematiky, fyziky, IT, chemie atd.
 12. Letní chemické soustředění - brněnské centrum Lužánky pořádá každý rok týdenní soustředění pro středoškoláky. Laboratoře a další odborný program se odehrává na střední škole chemické v Brně.
 13. Letní akademie Discover - ještě nevíte, co chcete po střední dělat? Hledáte se? Bude to česká nebo zahraniční univerzita? Nebo raději práce nebo gap year? Účastníci letních akcí popisují v recenzích, jak moc jim letní akademie pomohla. Prostudujte různé termíny a najděte ten pravý pro sebe. 
 14. Letní škola biomedicíny - opět na VUT, tentokrát na Fakultě biomedicínského inženýrství. V druhé půlce června si ve 3 dnech vyzkoušíte a naučíte se principům techniky používané v medicíně - CT, ultrazvuk, katetry, 3D tisk, změříte rytmus srdce, aktivitu svalů nebo se naučíte srovnávat sekvence DNA.
 15. Další letní školy jsou podmíněné účastí a dobrými výsledky v některých soutěží/olympiádách nebo korespondenčních seminářů. Jedná se o Běstvinu a Běstvinku (Chemická olympiáda - letos se tam opět mihnu jako lektor), nebo akce KSICHTu nebo ViBuCHu. Mrkněte na můj článek, který shrnuje všemožné akce, kde se můžete rozvíjet v chemii po celý rok

Některé školy jsou zcela zdarma, jinde platíte jen část nákladů a zbytek platí organizace, někde si celou školu zaplatíte sami. Vše je vždy napsáno na webu letní školy. Vždy ovšem platí, že počet účastníků je na tento typ akcí omezený. Neváhejte tedy s registrací.

 Během roku zveřejňuji tipy na další podobné akce, kde si můžete prohloubit znalosti v přírodních vědách, sledujte mé sociální sítě, třeba Instagram Olinium.

Znáte další letní školy, které jste v seznamu nenašli? Nebo už některé z nich nejsou aktuální a již se nikdy konat nebudou? Napište mi prosím, opravím to.